Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Често се случува луѓето кои чувствуваат недостиг на енергија да посегнат по кафе како брзо решение. Но, секогаш треба да имате на ум и други опции.

Причини за недостиг на енергија има многу, но најчесто се појавуваат поради нездрав стил на живот.

Кои намирници може да ви дадат повеќе енергија од кафето?

Банани

Ова овошје е одличен избор за ужина пред или по тренинг бидејќи е богато со шеќери кои брзо се разградуваат. Содржат магнезиум и калиум кои ги хранат мускулите, така и мозокот ефикасно излегува на крај со уморот.

Спанаќ

Изобилува со минерали кои се важни за работа на нервниот систем. Железото важи за одличен сојузник во одржувањето на физичката, но и умствената подготвеност.

Добро е да му се додаде сок од лимон поради витаминот Ц.

Јајца

Доколку не сте знаеле, јајцата содржат трипотфан и тирозин што значи дека со нивното внесување се регулира излачувањето на серотонин, односно допамин. Тука е и селенот, со чија помош полесно се победува уморот.

Црно чоколадо

Најдобро е да се консумира тоа што содржи повеќе од 70 проценти какао бидејќи го подобрува расположението и нивото на енергија. Содржи кофеин и теобромин, алкалоиди кои го засилуваат наведеното дејство.

Лосос

Оваа риба е извор на есецијални масни киселини, пред сè со Омега-3 масни киселини кои го регулираат нивото на сератонин.

Витаминот Д помага во создавање на мелатонин кој помага да спиеме поквалитетно и со самото тоа да се чувствуваме многу подобро.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Живот

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Пет факти за јапонскиот образовен систем од кои може многу да научиме

Read more

Јахтата Manta ќе ги чисти океаните, а пластиката ќе ја претвора во гориво

Read more

Тајмлапс: Ефектите од климатските промени од 1984 година до денес

Read more
 

Магазин

  • filter

Баљум Баљум и Тетово велоград

Читај повеќе
  • play_arrow

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Најлоши партнери за родените во знакот Бик

Читај повеќе

Пет факти за јапонскиот образовен систем од кои може многу да научиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Јахтата Manta ќе ги чисти океаните, а пластиката ќе ја претвора во гориво

Читај повеќе

Намирници кои се штетни за цревата

Читај повеќе

Зошто треба секој ден да јадете киви?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со портокал и чоколадо

Читај повеќе

Пет митови за слабеење во кои сè уште верувате

Читај повеќе