Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Понекогаш се мачиме да заспиеме, но недостатокот на сон има лошо влијание врз целиот организам.

Лекарите препорачуваат да спиеме 7 до 9 часа во текот на ноќта, а доколку се мачите да заспиете, овие намирници ќе ви помогнат да имате мирен и квалитетен сон.

Бадеми

Бадемите содржат магнезиум, а истражувањата покажуваат дека недостатокот на магнезиум може да биде причина за несоница. 

Може да ги промешате со јогурт или да ги додадете во салата.

Овес

Овесот е одличен извор на магнезиум, па затоа е намирница за одличен почеток на денот. Може да го комбинирате со бадеми.

Малини

Возрасните луѓе треба да внесуваат меѓу 25 и 35 г растителни влакна дневно, а една шолја малини содржи дури 9 грама.

Јогурт

Ако не внимавате на здравјето на цревата, треба да ја смените таа навика. Со консумирање на пробиотици се зголемува количината на корисни бактерии во организмот.

Лиснат зеленчук

Храната богата со магнезиум го подобрува сонот, особено ако се будите во текот на ноќта и не можете повторно да заспиете. Затоа е неопходно да јадете повеќе зеленчук.

Цреши

Црешите содржат многу мелатонин, хормон кој помага во регулирање на циклусот на спиење и будење. Ова овошје може да го подобри квалитетот на сон.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Здравје

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Read more

Четири знаци дека јадете премногу сол

Read more

Несоницата предизвикува сериозни заболувања - како да се справите на природен начин?

Read more

Кои земји сѐ уште не почнале со вакцинација?

Read more
 

Магазин

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Читај повеќе
  • play_arrow

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Читај повеќе

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Читај повеќе

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Читај повеќе

Што посакувам да ме научеа по Сексуално oбразование во средно?

Читај повеќе