Намирници кои ќе ви помогнат во борбата против остеопороза

Храната којашто содржи калциум и витамин Д е добра за зајакнување на коските, но исто така голема улога има и витаминот Ц.

Освен тоа, треба да внесувате калиум, калциум и магнезиум. Секоја балансирана исхрана треба да содржи многу свежо овошје и зеленчук.

Овие седум намирници се добри за справување со остеопороза.

Зелен лиснат зеленчук

Иако сметаме дека млекото е главен извор на калциум, всушност тој се содржи и во зеленчукот. Зеленчукот како што се спанаќот и зелката содржат голема количина на калциум. Исто така, содржат и витамин К кој го намалува ризикот од остеопороза.

Компир

Недостатокот на магнезиум може да ја поремети рамнотежата на витаминот Д во вашето тело, а пак калиумот ги неутрализира киселините. Компирите се богат извор на магнезиум и калиум. Се препорачува да ги јадете варени за да ја сочувате нивната хранлива вредност.

Витамин Ц

Овој витамин има голема улога во зајакнување на коските. Витаминот Ц е потребен за создавање на колаген.

Риба

Лососот содржи голема количина на калциум, а сардините се богати со витамин Д – особено ако ги јадете со коските.

Бадеми

Бадемите се богати со калиум и калциум. Може да ги јадете печени и сирови. Исто така содржат и голема количина на масти.

реклама

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Здравје

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Read more

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Read more

Магазин

Дизајн за авионите по пандемијата: Повеќе простор, помалку контакти

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Читај повеќе

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Читај повеќе

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Читај повеќе
  • play_arrow

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Читај повеќе

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Читај повеќе

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе