МАРАДОНА КУП 2021

Наполи нема да учествува на Марадона купот

Информациите кои доаѓаат од Аргентина велат дека Напола одбил да учествува на претстојниот прв меморијален куп во чест на починатиот Диего Армандо Марадона.

Марадона купот ќе се игра на 14 декември во Саудиска Арабија и ќе се сретнат Барселона против Бока Жуниорс, два од клубовите каде остави печат со своите игри.

Натпреварот ќе се одржи на „Кинг Сауд“ стадионот во главниот град Ријад, кој е со капацитет од 25.000 гледачи и кој поради спонзорство се нарекува уште и „Мрсул“.

Бока Жуниорс и Барселона се дел од богатата кариера на Марадона, но најголемите успеси ги постигна носејќи го дресот на Наполи. Поради тоа се очекуваше клубот од Неапол да земе учество на првиот ваков меморијален куп, поради што многумина останаа изнеадени од одлуката на „Партенопеите“.

Според информациите кои ги пренесуваат аргентинските и италијанските медиуми, има две причини поради кои во Наполи се одлучиле за ваков непопуларен чекор.

Првата е густиот распоред поради кој за тимот е тешко изводливо во средината на декември да оствари патување до Саудиска Арабија.

Второ, Наполи не склучил договор со агенцијата која го организира купот. Бока и Барса ќе добијат по милион евра за учеството, а наводно Аурелио Де Лаурентис барал Наполи да добие 5 милиони евра, што било неприфатливо за организаторот.

Наполи сепак има намера со своја организација да му одаде почит на својот легендарен фудбалер, во чија чест го преименува и својот стадион „Сан Паоло“. Имено, Наполи планира во периодот крај на декември почеток на јануари да организира натпревар со Архентинос Жуниорс, првиот клуб во кариерата на Марадона.

Марадона има играно уште и за Севиља и Њуел'с Олд Бојс. Најмногу трофеи освои со Наполи: 2 Скудета, 1 Копа Италија, 1 Суперкопа и 1 УЕФА куп. Диего почина на 25 ноември минатата година.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Фудбал

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Read more

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Read more

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Read more

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Читај повеќе

Вечерва се доделува Златната топка: Кој ќе ја освои?

Читај повеќе

Јунајтед го назначи Рангник за привремен тренер

Читај повеќе

Медведев: Ѓоковиќ треба да чести вечера

Читај повеќе
  • play_arrow

Варварска ММА борба: Удирал онесвестен противник, навивачите згрозени

Читај повеќе