Наполи официјално го преименува стадинот во чест на Марадона

Нема повеќе стадион „Сан Паоло“ во Неапол. Од денеска стадионот на кој настапува тимот на Наполи ќе го носи името на својот легендарен играч, Диего Армандо Марадона.

Градскиот совет на Неапол едногласно ја одобри резолуцијата за преименување на најголемиот стадион во градот во чест на аргентинската ѕвезда. Стадионот не е во сопственост на клубот, туку на градот, за затоа требаше одобрение од градските власти.

Резолуцијата ја предложи градоначалникот Луиџи Де Маџистрис и тоа само неколку часа по веста дека Марадона почина.

Диего Марадона остнави траен белег во тимот од Кампанија. Осум сезони беше дел од клубот играјќи 259 натпревари во сите натпреварувања збогатени со 115 голови. Во последните 15 месеци, односно втората половина од сезоната 1990/91 како и целата наредна 1991/92 ги мина под суспензија откако падна на тест за кокаин.

Сепак, Марадона на „Партенопеите“ им ги донесе единствените две Скудета во историјата на клубот во 1987 и 1990 година. Воедно, ги освои и Копа Италија (1987), УЕФА Купот (1989) и италијанскиот суперкуп (1990).

Стадионот „Сан Паоло“ е пуштен во употреба на 6 декември 1959 година, реновиран е во 1990 и последен пат лани. Има капацитет од 54.726 гледачи. Првично се викал „Дел Соле“, односно стадион на сонцето, а името според патронот на градот го добил во 1963 година. Нагалено го викаат уште и „Фуоригрота“.

реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Фудбал

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Read more

Неверојатна трансформација на Фернандо Торес

Read more

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Read more

Бившата девојка на Игуаин: Беше опседнат со „лесни“ девојки

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Читај повеќе

Познати термините за натпреварите на Вардар во СЕХА лигата во јануари и февруари

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација на Фернандо Торес

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Читај повеќе

Трет пораз за македонските ракометари на СП во Египет

Читај повеќе
  • play_arrow

Бившата девојка на Игуаин: Беше опседнат со „лесни“ девојки

Читај повеќе

Рибери не исклучува враќање во Бундеслигата

Читај повеќе

Историско финале: За првпат жена ќе суди на Супербоул

Читај повеќе

Верон: Занети може да го намами Меси во Интер

Читај повеќе