КОШАРКАРСКА ПРВА ЛИГА 2019/20

Направен жребот за новата сезона во кошаркарската Прва лига

Денеска во просториите на КФМ беше направена жрепката за новата сезона во прволигашката конкуренција која ќе почне на 5 октомври.

Единаесет клубови ќе се натпреваруваат претстојнава сезона, што значи дека поради непарниот број секое коло еден тим ќе биде слободен. Жрепката одлучи во првото коло да нема дерби, а прва слободна екипа да биде вториот тим на МЗТ.

Двојки за 1. коло:
Академија ФМПРаботнички
Еуроникел 2005
Гостивар
Кожуф
АВ Охрид
МЗТ Скопје
Куманово
Вардар
Пелистер
МЗТ Скопје 2 е слободен.

Новаци во лигата се МЗТ Скопје 2 и Академија ФМП, двете екипи кои минатата сезона играа во финалето од плеј-офот кога славеа аеродромци. Академија ФМП потоа во дополнителен бараж во исфрли прволигашот Шкупи.

Гевгелиските клубови Блокотехна и Кожуф летово направија фузија па така сега ќе настапуваат заедно, но под името Кожуф.

Клубот Фени Индустри од Кавадарци во јули го промени името во Еуроникел 2005 откако се смени сопствеништвото на сопственикот и спонзор на клубот, топилницата Фени.

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кошарка

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Read more

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Read more

НБА: Почетокот на следната сезона можно е да се одложи за јануари

Read more

Нетс и Меџик ги обезбедија последните две места во плеј-офот на Истокот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе