КОШАРКАРСКА ПРВА ЛИГА 2019/20

Направен жребот за новата сезона во кошаркарската Прва лига

Денеска во просториите на КФМ беше направена жрепката за новата сезона во прволигашката конкуренција која ќе почне на 5 октомври.

Единаесет клубови ќе се натпреваруваат претстојнава сезона, што значи дека поради непарниот број секое коло еден тим ќе биде слободен. Жрепката одлучи во првото коло да нема дерби, а прва слободна екипа да биде вториот тим на МЗТ.

Двојки за 1. коло:
Академија ФМПРаботнички
Еуроникел 2005
Гостивар
Кожуф
АВ Охрид
МЗТ Скопје
Куманово
Вардар
Пелистер
МЗТ Скопје 2 е слободен.

Новаци во лигата се МЗТ Скопје 2 и Академија ФМП, двете екипи кои минатата сезона играа во финалето од плеј-офот кога славеа аеродромци. Академија ФМП потоа во дополнителен бараж во исфрли прволигашот Шкупи.

Гевгелиските клубови Блокотехна и Кожуф летово направија фузија па така сега ќе настапуваат заедно, но под името Кожуф.

Клубот Фени Индустри од Кавадарци во јули го промени името во Еуроникел 2005 откако се смени сопствеништвото на сопственикот и спонзор на клубот, топилницата Фени.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Кошарка

Лејкерс и Никс се опции за Лилард

Read more

Јанис: Мораме да се подготвиме ментално, ова е најтешката сезона досега

Read more

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Read more

НБА се враќа со дербито Лејкерс - Клиперс

Read more

Спорт

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ѓаволите“ не запираат, на бод се од ЛШ

Читај повеќе

Иднината на ВАР е во рацете на Колина

Читај повеќе