КОШАРКАРСКА ПРВА ЛИГА 2019/20

Направен жребот за новата сезона во кошаркарската Прва лига

Денеска во просториите на КФМ беше направена жрепката за новата сезона во прволигашката конкуренција која ќе почне на 5 октомври.

Единаесет клубови ќе се натпреваруваат претстојнава сезона, што значи дека поради непарниот број секое коло еден тим ќе биде слободен. Жрепката одлучи во првото коло да нема дерби, а прва слободна екипа да биде вториот тим на МЗТ.

Двојки за 1. коло:
Академија ФМПРаботнички
Еуроникел 2005
Гостивар
Кожуф
АВ Охрид
МЗТ Скопје
Куманово
Вардар
Пелистер
МЗТ Скопје 2 е слободен.

Новаци во лигата се МЗТ Скопје 2 и Академија ФМП, двете екипи кои минатата сезона играа во финалето од плеј-офот кога славеа аеродромци. Академија ФМП потоа во дополнителен бараж во исфрли прволигашот Шкупи.

Гевгелиските клубови Блокотехна и Кожуф летово направија фузија па така сега ќе настапуваат заедно, но под името Кожуф.

Клубот Фени Индустри од Кавадарци во јули го промени името во Еуроникел 2005 откако се смени сопствеништвото на сопственикот и спонзор на клубот, топилницата Фени.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Read more

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Кошарка

НБА се враќа во досега невиден формат со 22 екипи

Read more

Антиќ: МЗТ да сфати дека ова е тимски спорт и дека не е сам во лигата

Read more

Ќерката на Џордан откри зошто го нема на социјалните мрежи

Read more

МЗТ до КФМ: Парите назад или кривична

Read more

Спорт

  • play_arrow

Подемот и падот на Гарет Бејл

Читај повеќе

Ибра закрепнува, ќе се врати во јули

Читај повеќе

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Читај повеќе

Forbes: Роналдо стана првиот фудбалер милијардер

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал и Атлетико со заедничка иницијатива за поддршка на најпогодените од COVID-19

Читај повеќе

Игуаин и Сари склучиле пакт

Читај повеќе

Надал: Не би играл на УС Опен

Читај повеќе

НБА се враќа во досега невиден формат со 22 екипи

Читај повеќе

Среќен роденден, Комити!

Читај повеќе