УЕФА ЛИГА НА НАЦИИ 2022/2023

Направена полуфиналната жрепка за Лигата на нации - две интересни двојки

Филип Здравески
/ 25.01.2023 / 13:58

УЕФА денеска ја направи жрепката за завршниот фајнл-фор турнир во Лигата на нации 2022/2023, а очекувано фортуната донесе две интересни пресметки.

Без разлика кој со кого и да се паднеше, дуелите ќе ветуваа неизвесност и вистиснка фудбалска пресметка. Сепак, жрепката во Нион одлучи домаќинот на турнирот, Холандија, да се пресмета со бронзената од последниот Мундијал, Хрватска, додека во второто полуфинале ќе се игра вистинско дерби помеѓу Шпанија и Италија.

Полуфиналните натпревари ќе се играат во среда и четврток на 14 односно 15 јуни годинава, двата со почеток во 20:45 часот. Холандија и Хрватска ќе играат на стадионот „Де Кујп“ во Ротердам, додека Шпанија и Италија на „Де Хролс Весте“ во Енсхеде.

Натпреварите за медалите ќе следуваат в недела на 18 јуни. Прво од 15 часот во Енсхеде ќе се сретнат двете поразени репрезентации од полуфиналните натпреаври, а потоа од 20:45 во Ротердам ќе биде големото финале кое ќе го даде третиот победник во Лигата на нации.

За потсетување, првото издание на фајнл-фор на Лигата на нации го освои Португалија во 2019 година, кога беше и домаќин на завршниот турнир, додека во 2021 победник беше Франција, а домаќин Италија. Со оглед на тоа што ниту Португалија ниту Франција не обезбедија пласман на овогодишниот фајнл-фор, ова прилично ново натпреварување на УЕФА ќе добие нов победник.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Фудбал

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Дали пропадна сонот на Ибра да ја освои ЛШ?

Read more

L'Equipe: Мбапе го пропушта натпреварот на сезоната

Read more

Јуве може да остане без уште 20 бода и да испадне од лигата

Read more
 

Спорт

Што се случи со Месут Озил?

Читај повеќе

Дали пропадна сонот на Ибра да ја освои ЛШ?

Читај повеќе

Валкана НБА тепачка

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов трипл-дабл за Јокиќ, солидна ноќ за Дончиќ кој се повреди

Читај повеќе

Кирјос призна дека ја нападнал поранешната девојка

Читај повеќе

L'Equipe: Мбапе го пропушта натпреварот на сезоната

Читај повеќе

Јуве може да остане без уште 20 бода и да испадне од лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

По 34 години, се враќаат местата за стоење на Вембли

Читај повеќе
  • play_arrow

ФИФА сѐ повеќе го американизира фудбалот

Читај повеќе