УЕФА ЛИГА ЕВРОПА 2019/20

Направена жрепката и за Лига Европа

Веднаш по жрепката за Лигата на шампиони во Нион беше направена и онаа за Лига Европа.

За разлика од Лигата на шампиони, во Лига Европа пред прекинот не се одигра ниту еден реванш од осминафиналната фаза, па допрва ќе треба да се доиграат сите тие реванши.

Четвртфинале, 10 и 11 август:
(1) Волфсбург / Шахтар - Ајнтрахт / Базел
(2) ЛАСК / Манчестер Јунајтед - Башакшехир / Копенхаген
(3) Интер / Хетафе - Ренџерс / Баер Леверкузен
(4) Олимпијакос / Вулверхемптон - Севиља / Рома

Полуфинале, 16 и 17 август:
Победник четвртфинале 4 - Победник четвртфинале 2
Победник четвртфинале 3 - Победник четвртфинале 1

Во финалето, кое е закажано за 21 август, жрепката одлучи домаќин да биде победникот од првата полуфинална пресметка.

Од четвртфиналето сите натпревари ќе се играат ширум Германија и тоа во градовите Келн, Дуисбург, Диселдорф и Гелзенкирхен, а со почеток од 21 часот. Финалето ќе се игра во Келн.

реклама

Фудбал

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Read more

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Read more

Фоланд: Не се плашиме, можеме да го исфрлиме Интер

Read more

Спорт

  • filter

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Читај повеќе

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Читај повеќе

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Читај повеќе

Фоланд: Не се плашиме, можеме да го исфрлиме Интер

Читај повеќе

Македонските претставници во Лига Европа ги дознаа противниците

Читај повеќе

Слатка одмазда: Лајк од Манџукиќ за отказот на Сари

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијан емотивно се збогува од Челси, навивачите огорчени од трансферот кај најголемиот ривал

Читај повеќе

Атлетико Мадрид потврди два случаи на зараза со коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Читај повеќе