Рецепти

Направете домашен еурокрем

7. септември 2017 - 15:42 | М.Д.

Денеска ви претставуваме брз и едноставен начин како да подготвите домашен еурокрем чиј квалитет е подобар од оној што ќе го купите во продавниците.

Потребно е:

150 милилитри млеко

200 грама шеќер

2 кесички ванилин шеќер

200 грама маргарин

200 грама млеко во прав

100 грама чоколада за готвење

 Подготовка:

-Во тава го ставате млекото, додавате шеќер и маргарин и ставате на оган.

- Кога добро ќе зоврие смесата гответе уште три минути, а потоа тргнете ја тавата од оган.

-Потоа додавате ванилин шеќер и млеко во прав и разматувате со миксер.

-Жешката смеса поделете ја на два дела.

-Во едната додајте искршено чоколадо за готвење и мешајте додека не се растопи. Двете смеси ставете ги во сад.

-Почекајте да се излади и стврдне.

Коментирај