Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Фалафелот не е тежок за правење, а сѐ што ви треба се леблебии и разновидни зачини.

Фалафел се ќофтиња кои се јадат на Блискиот Исток и се прават од наут. Овие топчиња спаѓаат во улична храна, а лесно се прават. За подготовка на фалафел не ви се потребни скапи состојки, а одлично е што може да се јадат и за време на пост. Научете како да направите домашен фалафел, а можете да го послужите со сезонска салата или некој сос.

Потребни состојки:
 • 2 чаши леблебии
 • ½ лажичка сода бикарбона
 • 1 китка магдонос
 • свеж коријандер 
 • 1 китка копар 
 • 1 кромид 
 • 7-8 чешниња лук
 • 1 лажица пиперка
 • 1 лажица мелен ким
 • 1 лажица мелен коријандер
 • 1 лажичка црвена пипер
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 2 лажици сусам
 • масло
Подготовка:

Леблебиите ставете ги во тавче и покријте ги со вода. Додадете сода бикарбона и измешајте. Оставете ги потопени најмалку 18 часа. Потоа процедете и исушете ги со крпа.

Во блендер ставете ги леблебиите заедено со лук и кромид, како и свеж магдонос, коријандер и копар. Сè убаво изблендирајте. Добиената смеса ставете ја во сад, па посолете, додадете бибер, ким, коријандер, црвена пипер и сè убаво измешајте. Покријте со проѕирна фолија и ставете во фрижидер најмалку еден час, по можност преку ноќ.

Пропржете сусам и додадете го во смесата, заедно со прашокот за печиво. Сè убаво измешајте и формирајте мали топчиња како ќофтиња, па пржете ги во тава во која сте загреале маслото. 

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Рецепти

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more
 

Магазин

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Читај повеќе

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Читај повеќе

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Читај повеќе

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Читај повеќе
 • play_arrow

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Читај повеќе

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе