Направете сами: Крем од лешници и чоколадо

Пробајте го рецептот за вкусен крем од лешници и чоколадо.

Потребни состојки:

300 мл слатка павлака

2 пакетчиња ванилин шеќер

Неколку капки ванила

200 г пржени лупени лешници

230 г млечно чоколадо

2 лажици какао

75 г масло

Начин на подготовка:

Смелете ги лешниците и исечкајте го чоколадото. Во сад ставете слатка павлака, ванилин шеќер и неколку капки ванила. Варете го додека да почне да врие за да се растопи чоколадото.

Додајте ги лешниците и варете на умерена температура околу 10 минути со постојано мешање. Тргнете од оган, па промешајте за да добиете убав крем.

Кремот од лешници повторно вратете го на оган. Додајте масло, чоколадо и какао и мешајте додека да се растопи чоколадото.

Оставете го да се излади, а потоа истурете го во тегла, затворете и оставете го да отстои преку ноќ.  

реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Рецепти

Брзо и вкусно: Модар патлиџан и домати со моцарела

Read more

Идеја за појадок: Лиснати ролнички со крем

Read more

Предлог за десерт: Пита со јаболка и цимет

Read more

Најдобриот рецепт за вкусно и сочно трилече

Read more
 

Магазин

Интересни факти за луѓето родени во март

Читај повеќе

Германските корона-скептици маскирани на протест

Читај повеќе

Што ќе се случи со вашето тело ако престанете да јадете брза храна?

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Модар патлиџан и домати со моцарела

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајмуни во зоолошката во Сан Диего примија вакцина против коронавирусот

Читај повеќе

Јапонски научници открија како коронавирусот може да се пренесе преку разговор

Читај повеќе
  • play_arrow

30-минутни вежби за затегнати нозе

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа внатрешноста на авионот кој од Лондон до Њујорк пристигнува за 90 минути?

Читај повеќе

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Читај повеќе