Направете сами - природна маска за кожа

За да ја вратите свежината на кожата и нејзиниот здрав изглед, направете природна, домашна маска за кожа.

Еве неколку рецепти, а вие одберете која ви одговара според состојките што ги имате дома.

Измешајте лажица мајонез со лажица сок од портокал и 2 лажици пченкарно брашно. Нанесете ја маската на вашето лице и оставете ја 15 минути. Потоа, измијте го лицето со млака вода. Мајонезот ја храни кожата, а сокот од портокал ја враќа свежината на кожата. Пченкарното брашно го впива вишокот на мастите.

За маската од какао измешајте 4 лажици какао со половина лажица сол и 2 лажици маслиново масло. Нанесете ја на ист начин како претходната. Оваа маска има позитивно влијание на вашата кожа бидејќи антиоксидантите кои ги содржи какаото ги обновуваат оштетените клетки на кожата, а солта ги отстранува бактериите.

Може да направите домашна маска и од леблебија. Направете смеса од лажица испасирани леблебии и половина лажичка куркума со лажица вода. Леблебијата ги отстранува слободните радикалии и ја обновува оштетената кожа, додека куркумата помага за остранување на лузните од акни. Постапката за нанесување е иста како и претходните маски.

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Read more

Стил

Модната недела во Париз почна со Dior

Read more

Доминираат: Ова се најголемите инфлуенсери меѓу спортистите, дали ги следите?

Read more

По учеството во Мис БумБум никој не сака да ја вработи како докторка

Read more

AVON лансираше нова бренд кампања: Watch Me Now!

Read more

Магазин

  • play_arrow

Рецесијата ништо не им може: Кајли Џенер и Кање Вест со огромен профит

Читај повеќе
  • filter

Aston Martin дизајнира куќа од 7.7 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Гинисов рекорд: За 1 минута скрши 245 ореви со глава

Читај повеќе
  • play_arrow

Американски палачинки по рецептот на Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога е најдоброто време за секс: Дваесеттите, триесеттите години или?

Читај повеќе

Како реагирате на навреди открива дали сте психички јаки

Читај повеќе
  • play_arrow

Она кога сред вожња ќе ти излезе метеор

Читај повеќе

Мали трикови за голема заштеда: Каде ви одат парите?

Читај повеќе

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе