Направете сами: Средство за чистење од лимон, лимета и оцет

Овој повеќенаменски спреј ја комбинира ефикасноста на лимон, лимета и оцет. Може да се користи за чистење на секое место во домот, од бања до кујна.

Ниското ниво на pH и киселини кои се наоѓаат во лимон, лимета и оцет чистат совршено и спречуваат појава на какви било микроорганизми.

Не треба да го мешате оцетот со избелувач бидејќи ќе се создаде хлор. Не користете лимон и лимета за чистење на мермерни површини.

Потребно е:

Распрскувач

Цедалка

Филтер за кафе или газа

Чаша

Чиста крпа

1 лимон

1 лимета

250 мл дестилиран оцет

Чаша вода

Исцедете лимон и лимета. Процедете го сокот со газа. Додајте го сокот и оцетот во празен распрскувач. Протресете за да се соедини течноста.

Оставете ја течноста да отстои на местото коешто сакате да го исчистите. Потоа исчистете со стара четка за заби. Измијте со вода, освен доколку чистите огледало или прозорец. Во тој случај избришете со чиста крпа.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Стил

Instagram убавица: Кара Дел Торо

Read more

paco rabanne PHANTOM - моќен машки парфем од нова галаксија

Read more

Модна недела во Милано - што може да научиме од уличниот стил?

Read more

Тажна исповед на Линда Евангелиста: Трајно сум деформирана

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе