Направете вкусно домашно суфлаки

Ако не можете да одите во Грција, грчката храна донесете ја дома. Акис Петреѕикис ќе ви покаже како да направите вкусно пилешко суфлаки.

Потребни состојки:

2 пилешки стека
200 гр саламура
лепче за гиро/суфлаки
ситно сечкан кромид
сечкан домат
сечкана зелена салата
маслиново масло

За саламурата:
- 550 мл вода
- половина лимон, исечен на половина
- 3 листови ловор
- пола китка магдонос
- пола лажица сушена мајчина душица
- 1 лажица мед
- 35 гр морска сол
- 2 чешниња од лук, со лушпа, толчени
- 1 лажица зрна бибер

За сосот:
- 4 лажици грчки јогурт
- 1 лажица сенф
- 1 лажица мед
- кора од 1 лимета (по избор)
- 1 лажица сок од лимета

реклама

Рецепти

Брзо и вкусно: Тропска салата со пилешко

Read more

Идеја за појадок: Мини крофни со банана

Read more

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Read more

Предлог за ручек: Печен лосос со ориз

Read more

Нови видеа

play_arrow

Како да направите анкета на Twitter?

Read more
play_arrow

Што точно се случува во телото додека се топат маснотиите?

Read more
play_arrow
коали

Спасените коали се враќаат во австралиската дивина

Read more
play_arrow

10 најглупави трансфери на деценијата

Read more
play_arrow

Објавен првиот трејлер за играта „Far Cry 6“

Read more
play_arrow

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Read more
play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Read more
play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Read more
play_arrow

Дуа Липа објави нов спот за „Hallucinate“

Read more
play_arrow

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more
play_arrow

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Read more