Направи сам: Домашен пластелин за играње

Во овие денови на изолација, која најмалите се во домовите, сакаат времето да им биде исполнето со различни активности. Пластелинот е одлична забава за најмалите, бидејќи самите можат да изработуваат најразлични предмети.

Ако немате по дома, овој рецепт за домашен пластелин ќе ви послужи како идеална забава, бидејќи ем е нетоксичен, ем е поевтин во споредба со купечкиот.

Ова е основен рецепт, а може да направите двојна или тројна количина, во зависност од тоа колку пластелин сакате да имате на располагање.

Потребни состојки:

- шолја брашно

- половина шолја сол

- 2 лажички масло

- шолја вода

- половина кесичка лимонтус или вински оцет (може и прашок за пециво)

- прехранбена боја по желба  

Подготовка:

Добро измешајте ги брашното, солта и лимонтусот. Во тенџере ставете вода, додајте ги сувите состојки и мешајте додека масата не стане глатка, а потоа додадете и масло.

Ставете го тенџерето на оган, на ниска температура и постојано мешајте да не загори. Кога смесата ќе почне да се одвојува од тенџерето и стане хомогена, тргнете го тенџерето од шпоретот.

Смесата треба да се олади и по желба на детето, додадете боја.

Совет: Ако оладениот пластелин е премногу леплив и не е добар за моделирање, вратете го на шпорет и уште малку мешајте.

Уживајте во играта со најмалите.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Стил

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Read more

[Дигитален Моден викенд Скопје] Ретро њујоршки глам во модниот коктел на Terziya

Read more

[Дигитален Моден викенд Скопје] Блерта Османи е новата надеж на македонската модна сцена

Read more

[Дигитален Моден викенд Скопје] Првенчето на KTN носи мирис на Париз

Read more

Магазин

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Читај повеќе
  • play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Читај повеќе
  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе