Направи сам: Пилинг идеален за нега во зимските денови

Б.С.Б.
/ 25.11.2021 / 19:47

Во текот на студените месеци поголем дел од нашата кожа е прекриен со облека. Поради тоа, таа може да ја промени бојата како последица од исушеност. Затоа е многу важно како во текот на летото, така и во текот на зимата, кожата да добие соодветна нега.

Пилинг за кожата може да направиме и дома, со состојки кои веќе ги имаме како што се маслиново масло, шеќер или сол.

Доколку сакате вашата кожа да биде убава и свежа користете го пилингот барем еднаш неделно во текот на туширањето.

Маслиновото масло има благопријатно дејство на кожата, ја негува и омекнува на допир.

„Во текот на туширањето нанесете пилинг на нозете, рацете и останатите делови од телото. Тријте со кружни движења околу половина минута. На тој начин ќе ги отстраните мртвите клетки од кожата и ќе направите да изгледа убаво и здраво. Ваквата кожа многу помалку е склона на појава на акни“, вели д-р Ден Робинсон.

Многу жени во текот на пилингот користат ракавици специјално направени за таа намена, а кои имаат посебна рапава структура.

По пилингот нанесете крем или лосион за тело, за потхранување на кожата.

Тагови
реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Стил

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Read more

Каде се денес анонимните сестри Гучи кои наследија милиони?

Read more

Tрансродова манекенка дисквалификувана од Мис САД: Не беа подготвени за жена како мене

Read more
 

Магазин

  • filter

Јапонците измислија мопед во кој може да се вози домашно милениче

Читај повеќе

Македонскиот новинар за Златна топка на Левандовски не му дал ниту бод

Читај повеќе

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Читај повеќе

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе