„Направи Selfie со твојата омилена книга“ – кампања на НУУБ „Св.Климент Охридски“ – Битола

Универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски“ - Битола започна јавна кампања „Направи Selfie со твојата омилена книга“. Станува збор за нова, иновативна програма, креирана за редовните членови, но и за привлекување на нови читатели во бибилиотеката.

– Секој читател е уникатен во креирањето навики и ритуали, додека ја чита својата омилена книга. Нашата желба е низ фотографија да ги откриеме омилените места за читање на секој читател во текот на денот, како изгледа дружењето со книгата која во моментот се чита, како и други интересни моменти и навики кои преку фотографија треба да се испраќаат на и-меилот на библиотеката nuub.bitola@gmail.com. Најуспешните фотографии ќе бидат објавени на веб-страницата на библиотеката, а авторите бесплатно ќе добијат едногодишна членарина, посочуваат од НУУБ „Св. Климент Охридски“ - Битола

Во текот на празничните денови, секторот за изнајмување книги на читателите им помага во изборот на книга за читање, кој како пракса е општоприфатлив за членовите.

– Секоја книга има своја приказна, а ние на читателите им ги предожуваме Чарлс Дикенс и неговата „Штурец на огништето“, петта од неговите познати т.н. Божикни книги, топла бајка за домашното огниште, со идилична слика за семејната љубов и соседското пријателство, со добра композиција и вешт расплет. Потоа книгата „Се започна со бакнеж“ од Миранда Дикинсон или „Нека снежи“ од Џон Грин, Морин Џонсон и Лорин Миракл, книга за најстрашната виулица во последните педесет години, препорачуваат од библиотеката.

Од информациите што ги добивме, дознаваме дека битолчани во овој период покажале интерес и за делата „Сфинга на гневот“ од Жарко Кујунџиски, „Повикот на кукавицата“ од Роберт Галбрајт, „Свекрва“ од Сели Хепворд и многу други наслови.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Малолетник се обидел да силува 27-годишна девојка во струшко

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Австрија уште построго: Од 25 јануари сите мора да носат FFP2 маски

Read more

Култура

„Направи Selfie со твојата омилена книга“ – кампања на НУУБ „Св.Климент Охридски“ – Битола

Read more

Кого и што се слави на Божик?

Read more

Православните христијани го слават Рождеството Христово – Божик

Read more

Вевчанскиот карневал ќе се одржи со дел од обичаите и почитување на протоколите

Read more
 

Вести

Иран без проблем дневно произведува пола кило збогатен ураниум

Читај повеќе

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 14 пациенти, вкупно се лекуваaт 280

Читај повеќе

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Читај повеќе

Заев: Градоначалниците да не ми „изиграваат“ локални шерифи, туку да им служат на граѓаните

Читај повеќе

Горивата поскапи за денар до 1,5 денари по литар

Читај повеќе

Млад прилепчанец по грешка убиен во текот на лов

Читај повеќе

Србија ќе испрати 8.000 вакцини од Pfizer, најави Заев

Читај повеќе
  • play_arrow

Ретка глетка: Снег во Сахара

Читај повеќе

Една година од исчезнувањето на струмичанката Марија Брзакова

Читај повеќе