НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Американската вселенска агенција НАСА се подготвува за новата вселенска мисија и бара учесници кои се подготвени да живеат заедно со неколку членови на екипажот во изолација, во период од 8 месеци.

Луѓето се навикнаа на карантинот кој беше воведен поради пандемијата со коронавирусот, а оние коишто можат да издржат можат да се пријават да учествуваат во овој експеримент кој го спроведува НАСА.

Агенцијата бара учесници за истражувањето кои ќе поминат 8 месеци заклучени во руска лабораторија во Москва.

Учесниците во експериментот ќе бидат под слични услови на коишто ќе бидат изложени астронаутите на Марс, а по осум месеци ќе добијат компензација.

Може да се пријават само Американци на возраст помеѓу 30 и 55 години, а мора да имаат и определен степен на образование, пишува Mirror.

Тагови
реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Вести

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Read more

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Read more

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Read more

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Read more

Гик

  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да направите анкета на Twitter?

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за играта „Far Cry 6“

Читај повеќе

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Читај повеќе
  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Читај повеќе
  • play_arrow

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Читај повеќе