НАСА: Дефинитивно има вода на Месечината

НАСА денеска потврди историско откритие – дефинитивно има вода на Месечината.

Американската вселенска агенција потврди присуство на вода на површината на Земјиниот природен сателит.

Откритието е направено со помош на SOFIA, опсерваторијата на NASA со која управуваат заеднички со Германскиот воздухопловен центар.

URL

Пол Херц во име на НАСА рече дека станува збор за откритие што покажува на кој начин водата се дистрибуира и не е ограничена само на ладните засенети места околу половите на Месечината.

Тој додаде дека ова откритие поставува нови прашања, како на пример како водата настанала и како може да опстојува во сурови услови и без воздух.

URL
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Наука

Моментот кога се сруши огромниот телескоп во Аресибо

Read more

Примероци од Месечината собрани со кинеска сонда ќе се вратат на Земјата

Read more

Јупитер и Сатурн во позиција што се нема повторено 800 години

Read more

Сѐ поблиску сме до супермасивна црна дупка: Што значи тоа?

Read more

Гик

  • play_arrow

Претставен најголемиот дрон во светот: Може да исфрла ракети

Читај повеќе

Технологијата сè подобро препознава лица, дури и под маска

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога се сруши огромниот телескоп во Аресибо

Читај повеќе

Гејмерска сензација: Заработува повеќе од 6 милиони долари дневно

Читај повеќе

Facebook ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против COVID-19

Читај повеќе

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Читај повеќе

Примероци од Месечината собрани со кинеска сонда ќе се вратат на Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите видеоигри за декември, втор дел

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа отворање на саркофаг запечатен со „проклетство“?

Читај повеќе