НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Еден од најосновните закони на физиката вели дека секоја акција има еднаква и спротивна реакција, принципот на кој функционираат сите вселенски ракети.

Тие се лансираат во вселената со погонско гориво на едниот крај, туркајќи ја ракетата во друга насока.

Инженер на НАСА од Marshall Flight Center во Алабама сега дизајнираше „спирален (хеликоиден) мотор“ за кој се тврди дека нема потреба од апсолутно никакво гориво за да патува со брзина на светлината и предизвикува голема возбуда бидејќи е спротивно на самите закони на физиката.

Каков ас има НАСА во ракавот? Дали новиот мотор ќе им пркоси на законите на физиката или ќе потфрли уште пред да полета?

Factnomenal го анализира новиот мотор на НАСА кој ја постигнува речиси невозможната брзина на светлината, изум што би можело да ја промени иднината на вселенското патување какво што го знаеме.

Remote video URL
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Вести

Зошто древните народи намерно ги деформирале своите черепи?

Read more

Чудните сигнали од Венера можеби се резултат на вулканска активност

Read more

Решена мистеријата за напредната кинеска цивилизација која исчезнала пред 4.000 години

Read more

Исланд ја гради првата подземна опсерваторија на магма во светот

Read more
 

Гик

Првиот човек на Twitter поднесе оставка

Читај повеќе

Зошто древните народи намерно ги деформирале своите черепи?

Читај повеќе

Чудните сигнали од Венера можеби се резултат на вулканска активност

Читај повеќе
  • play_arrow

Илон Маск како инспирација: Претставен iPhone од стопен дел на Tesla автомобил

Читај повеќе

Решена мистеријата за напредната кинеска цивилизација која исчезнала пред 4.000 години

Читај повеќе

Исланд ја гради првата подземна опсерваторија на магма во светот

Читај повеќе

Конечно е „уловена“ мистериозната „невидлива честичка“

Читај повеќе

Xiaomi годишно ќе произведува 300.000 електрични автомобили

Читај повеќе

Samsung прекинува со производство на Galaxy Note 20

Читај повеќе