НАСА: Два потенцијално опасни астероиди ќе минат блиску до Земјата

Во претстојните седмици два астероиди од класата Аполо ќе се приближат до Земјата, соопшти НАСА.

Првиот кој се очекува и е потенцијално поопасен доаѓа кон почетокот на мај. Астероидот 2009 XO се проценува дека е со големина на фудбалски терен и патува со брзина од 45.720 километри на час.

Неговата орбита се вкрстува со Земјината со движењето околу Сонцето на секои 926 дена. Овој пат покрај нашата планета би требало да мине на оддалеченост од околу 3,3 милиони километри, што според стандардите на НАСА се смета за блиска средба.

Доколку го „преживееме“, две недели подоцна ќе долета астероидот 136795 (1997 BQ) со големина на Бурџ Калифа, најголемата зградата во светот.

Станува збор за астероид од класата Аполо кој околу Сонцето орбитира на секои 844 дена. Патува со брзина од 40.048 километри на час, а на 21 мај се очекува дека ќе биде 6,2 милиони километри на оддалеченост од Земјата.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Наука

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Read more

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Read more

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Read more

Откриени седум нови коронавируси кај лилјаци во Африка

Read more

Гик

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе