НАСА ги претстави вселенските одела за мисијата Artemis

Двата вида на нови одела ќе се користат при мисијата за слетување на Месечината која НАСА планира да ја изведе до 2024 година.

Прототипот на белото вселенско одело го презентираше Кристин Дејвис, инженер за вселенски одела при Вселенскиот центар Џонсон. Се работи за одело наречено Exploration Extravehicular Mobility Unit (xEMU) кое има подобрени перформанси од оние користени при мисиите на Apollo за слетување на Месечината како и оние кои моментално се користат при прошетки надвор од Меѓународната вселенска станица.

Дастин Гомерт, кој е проект менаџер при Orion Crew Survival Systems, го презентираше истоименото одело со портокалова боја. OCSS оделото не е за секојдневна употреба туку е дизајнирано за користење при лансирање на ракетите, за вонредни ситуации, за истражување на опасни делови од Месечината, како и при враќањето на Земјата. Вклучува далеку поголема заштитна технологија и им овозможува поголема подвижност на астронаутите.

Мисијата Artemis има задача да ја однесе првата жена на Месечината и наредниот маж, „the first woman and the next man“, како што стои во официјалниот опис на мисијата.

реклама

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Read more

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Read more

Вести

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Read more

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Read more

Crew Dragon успешно ги врати астронаутите на Земјата

Read more

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Read more

Гик

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Читај повеќе

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе