НАСА го одложи лансирањето на телескопот James Webb

Американската вселенска агенција НАСА го одложи лансирањето на вселенскиот телескоп James Webb за 22 декември.

Станува збор за уште едно одложување на лансирањето на споменатиот телескоп, овој пат од 18 декември на 22 декември. Причина за одложувањето е инцидент којшто се случи додека техничарите ги вршеле подготовките за спојување на телескопот со ракетата којашто ќе го понесе во вселената.

„Ненадејното и непланирано попуштање на телескопот од адаптерот на лансирната ракета предизвика вибрација во целиот опсерваториум“, соопшти НАСА.

Сега се спроведуваат дополнителни тестирања за да се обезбеди дека телескопот не е оштетен во инцидентот. НАСА ќе објави нови информации поврзани за телескопот до крајот на оваа седмица.

Телескопот James Webb е наследник на Hubble, а неговиот развој е почнат уште од 1996 година. Првично НАСА планираше да го лансира во 2007 година, но во 2005 година се врати на самиот почеток. Потоа требаше да биде завршен во 2016 година, но целосно беше составен во 2019 година.

Пандемијата на коронавирус доведе до ново одложување.

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Вести

Зошто древните народи намерно ги деформирале своите черепи?

Read more

Чудните сигнали од Венера можеби се резултат на вулканска активност

Read more

Решена мистеријата за напредната кинеска цивилизација која исчезнала пред 4.000 години

Read more

Исланд ја гради првата подземна опсерваторија на магма во светот

Read more
 

Гик

Првиот човек на Twitter поднесе оставка

Читај повеќе

Зошто древните народи намерно ги деформирале своите черепи?

Читај повеќе

Чудните сигнали од Венера можеби се резултат на вулканска активност

Читај повеќе
  • play_arrow

Илон Маск како инспирација: Претставен iPhone од стопен дел на Tesla автомобил

Читај повеќе

Решена мистеријата за напредната кинеска цивилизација која исчезнала пред 4.000 години

Читај повеќе

Исланд ја гради првата подземна опсерваторија на магма во светот

Читај повеќе

Конечно е „уловена“ мистериозната „невидлива честичка“

Читај повеќе

Xiaomi годишно ќе произведува 300.000 електрични автомобили

Читај повеќе

Samsung прекинува со производство на Galaxy Note 20

Читај повеќе