НАСА го тестира својот прв целосно електричен авион

Првиот електричен X-авион на НАСА, X-57 Mod II пристигна во Истражувачкиот центар за летови Армстронг, каде наскоро ќе започне со серија ригорозни тестови.

X-авионите се експериментална платформа која НАСА ја користи за тестирање и развивање нови технологии.

По тестирање на Земјата како испитување на моторот, електричниот и електронскиот систем, авионот ќе добие крила и потоа со него би требало да полетаат двајца пилоти. По сите тие тестирања НАСА имаат намера да ги објават резултатите од истражувањето и да ги дадат на користење на растечкиот пазар на електрични авиони.

Засега не е познато кога би можело да се види електричниот авион на НАСА на небото.

„X-57 Mod II го одбележува почетокот на новата фаза во овој проект за електричен X-авион“, вели водачот на проектот Том Ригни.

реклама

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Жолта, сина или зелена: Која боја е совршена за спална, а која за дневна соба?

Read more

Во Скопје 24 новозаразени, најмногу од Сарај и од Бутел

Read more

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Read more

Вести

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Read more

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Read more

Гик

  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе