НАСА и SpaceX ќе разменуваат податоци за да спречат судири на сателити

Американската вселенска агенција НАСА и приватната вселенска компанија SpaceX потпишаа договор за размена на податоци со цел да се спречат судири на нивните сателити.

SpaceX веќе има повеќе од 1.000 интернет сателити Starlink во орбитата, но тоа е само мал дел од целата констелација што е во плановите на компанијата. SpaceX првично побара дозвола за лансирање на 12.000 сателити, но тој број би можело да се искачи на дури 42.000 за само неколку децении. Со оглед на можноста овие сателити да се судрат со други објекти во орбитата, НАСА и SapceX ќе работат заедно за да спречат тоа да се случи.

НАСА веќе работи со други страни кои вршат лансирања користејќи го стандардниот процес Conjunction Assessment, кој го проценува ризикот од блиско и брзо доближување меѓу објектите во вселената, но овој договор ги обврзува двете страни активно да спречуваат судири во наредните години.

URL

Американската вселенска агенција вети дека однапред ќе им обезбеди на SpaceX информации за своите мисии, како и дека нема да ги преместува своите објекти во случај на можен судир. НАСА верува дека сателитите Starlink би можеле да бидат оние кои ќе направат потези за избегнување. SpaceX исто така ќе ги користи информациите на НАСА за да ги програмира мерките за автоматско избегнување на Starlink, така што сателитите не треба да прават маневри за избегнување. Исто така, SpaceX мора да осигури дека минималното растојание на сателитот Starlink е пет километри над или под највисоката и најниската точка на орбитата на Меѓународната вселенска станица.

Тагови
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Вести

Туристите кои летнаа во вселената без астронаути, се вратија на Земјата

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Ерупција на вулкан во Исланд трае веќе шест месеци, најмногу во последните 50 години

Read more

Дали брутално моќниот Defiant X ќе може да го замени американскиот Black Hawk?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Туристите кои летнаа во вселената без астронаути, се вратија на Земјата

Читај повеќе

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Што нуди новата GoPro камера Hero 10 Black?

Читај повеќе

Telegram е рај за сајбер криминалците

Читај повеќе

Ерупција на вулкан во Исланд трае веќе шест месеци, најмногу во последните 50 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали брутално моќниот Defiant X ќе може да го замени американскиот Black Hawk?

Читај повеќе
  • play_arrow

Вселенските туристи на Илон Маск му се јавија на Том Круз од орбитата

Читај повеќе

Озонската дупка во јужната хемисфера е поголема од Антарктик

Читај повеќе

Во Египет откриен праисториски кит со четири нозе

Читај повеќе