НАСА истражува неочекувана снимка од Марс

Роверот Perseverance испрати повеќе снимки од Марс, а на една од нив е забележан зелен камен на којшто има дупки. Роверот со ласер ќе се обиде да го истражи потеклото на овој камен и како тој стасал до кратерот Језеро.

Инструментите на роверот снимаат и истражуваат необичен зелен камен од површината на Црвената планета., пишува Science.

„Дали каменот е оштетен од временски прилики или можеби долетал на тоа подрачје на Марс по некој далечен судир со некое небесно тело? Дали станува збор за метеорит?Или нешто друго?, прашуваат твитерџиите.

Научници од НАСА веќе имаат неколку теории. Станува збор за камен од околу 15 сантиметри којшто има неколку дупки на себе, а кога фотографијата ќе се зголеми, се гледаат и точки кои не изгледаат како да се од природно потекло. Од НАСА објаснуваат дека тие точки се од ласерот на роверот.

URL

Тој ласер е дел од инструментите за испитување на карпи и земја. Научниците наведуваат дека ласерските испитувања би можеле да ја разрешат мистеријата дали необичниот камен е создаден на местото на кое е пронајден или потекнува од друга локација.

Ако не е од местото каде што е фотографиран, постои можност да е донесен со водата во кратерот Језеро или пак станува збор за метеорит.

Ласерот на роверот работи така што ја погодува карпата на оддалеченост од 7 метри, а потоа се создава облак од испарувања анализиран од камерата на роверот и спектрометрите.

URL
Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Вести

Хакери објавија информации за 1,3 милиони корисници на Clubhouse

Read more

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Read more

Откриен нов вид на застрашувачки диносаурус

Read more

Поздрав од Марс

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Викенд занимација: Бесплатна игра од Epic Games

Читај повеќе

Хакери објавија информации за 1,3 милиони корисници на Clubhouse

Читај повеќе

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Читај повеќе

5.200 тони вселенска прашина паѓаат на Земјата секоја година

Читај повеќе
  • filter

Епохално откритие: Археолозите го најдоа „Златниот град“ во Египет

Читај повеќе

Откриен нов вид на застрашувачки диносаурус

Читај повеќе
  • play_arrow

Поздрав од Марс

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram, дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

The Witcher 3 next-gen доаѓа во втората половина на 2021 година

Читај повеќе