НАСА ја претстави првата Домородна Американка што ќе патува во вселената

Астронаутката Никол Аунапу Ман на смериканската вселенска агенција НАСА, ќе стане првата домородна жена што ќе патува во вселената.

Ман е полковник во маринците и му припаѓа на племето Ваилаки, а НАСА потврди дека таа ќе биде првата Индијанка која ќе отпатува во вселената. Таа ќе биде командант на мисијата Crew-5 на Меѓународната вселенска станица (МВС), која ќе ја спроведува SpaceX. Лансирањето е закажано за 29 септември, а кога ќе пристигне на МВС, Ман ќе служи како летечки инженер за ISS Expedition 68 за време на шестмесечниот престој.

Екипажот на мисијата Crew-5 ќе го сочинуваат астронаутот на НАСА Џош Касада, јапонскиот астронаут Коичи Ваката и руската космонаутка Ана Кикина. Членот на племето Чикасо, Џон Херингтон, генерално беше првиот домороден Американец во вселената, летајќи со вселенскиот шатл Endeavour во 2002 година.

Ман има одлична позадина за вселенски летови. Таа ја започна својата кариера како авијатичар на морнарицата и леташе со F/A.18 Hornet за време на операциите во Авганистан и Ирак. Таа магистрирала машинско инженерство на Стенфорд, а НАСА ја избрала како еден од шесте кандидати за астронаути во 2013 година. Таа група стана многу влијателна, бидејќи ги вклучува Ана МекЛејн, Џесика Меир и пилотот на Crew Dragon, Виктор Гловер. Некои од нив, како Ман, беа во потесниот избор за Artemis, мисијата на Месечината со екипаж. По едниот дедо води потекло од Естонија.

За Ман, ова не е само историски момент, таа верува дека нејзината мисија ќе ги „урне бариерите“ за домородните деца кои не веруваат дека можат да станат астронаути.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Вести

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Read more

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе