НАСА ќе испрати лигни и микроскопски животни на Меѓународната вселенска станица

НАСА планира да испрати 128 мали лигни и 5.000 микроскопски животни на Меѓународната вселенска станица.

Лансирањето ќе биде со Falcon 9 ракетата на компанијата SpaceX, а на Станицата ќе бидат испратени лигни и микроскопски животни со опрема за експерименти. Од НАСА се надеваат дека експериментите ќе им помогнат на научниците подобро да ги разберат ефектите на летови во вселената.

Ќе бидат користени лигни бидејќи нивниот имунолошки систем е сличен на човечкиот.

„Животните и луѓето се потпираат на своите микроби за да ги одржат здрави дигестивниот и имунолошкиот систем. Ние не разбираме во целост како летот во вселената ги менува овие корисни интеракции“, изјави научничката Џејми Фостер.

Таа смета дека лигните би требало да бидат важни во разбирањето на клучните прашања за здравјето на животните. Пред враќање на Земјата лигните ќе бидат замрзнати.

НАСА на Станицата ќе испрати и 5.000 микроскопски животни кои можат да преживеат во различни екстремни опкружувања за разлика од останатите живи суштества. Целта е да се искористат добиените информации за подобро да се разберат факторите кои влијаат на човекот во вселената.

реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Вести

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Read more

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 10 милиони конзоли PlayStation 5

Читај повеќе

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Читај повеќе

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе