НАСА компонираше ѕвездена симфонија

Податоците од телескопите кои го снимаат Млечниот пат НАСА ги претвори во преубава мелодија.

НАСА редовно ги претвора дигиталните податоци во преубави фотографии. Овие слики содржат различни бранови светлина и радијација кои се невидливи за човечкото око.

Овој пат НАСА се надмина себеси и работите ги префрли на сосема поинакво ниво. Успеа наместо фотографии, да создаде музика од податоците добиени од телескопите.

Remote video URL

Оваа пријатна музика е добиена со тоа шро процесираните податоци, кои се во бинарна форма, односни низи од единици и нули, НАСА ги претвори во звуци наместо во слики.

Тагови
реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Наука

Што се случува кога некој ќе умре во вселената?

Read more

3D патување низ Сончевиот Систем

Read more

Откриена нова жлезда во човечкото тело

Read more

Сонда на НАСА успешно се спушти на астероидот Бену

Read more

Гик

  • play_arrow

Кинеска демонстрација на моќ: Рој дронови против непријателот

Читај повеќе

Што му ја „цица“ батеријата на iPhone 12?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најмоќниот чипсет досега е главниот адут на новата Huawei серија

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува кога некој ќе умре во вселената?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да постигнете убави голови од слободен удар на „FIFA 21“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Астронаутите од МВС се вратија на Земјата по 196 дена во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот iPad Air

Читај повеќе

Facebook Dating конечно достапен во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

3D патување низ Сончевиот Систем

Читај повеќе