НАСА на Исланд се подготвува за Марс

За претстојната мисија на Марс 2020 година, НАСА слета на Исланд каде се подготвува да се увери дали нејзиниот нов вселенски ровер е подготвен.

Петнаесет научници и инженери од НАСА три недели ќе го усовршуваат прототипот на робот за истражувањето на Марс.

Прототипот е мало електрично возило на четири тркала, со два мотори и 12 мали автомобилски акумулатори. Од НАСА велат дека роверот ќе биде неуништлив. Опремен со сензори, камери, роверот е тежок околу 570 килограми и се движи со брзина од 20 центиметри во секунда.

Возилото мора да биде споро за да правилно ги собира податоците и ги испраќа на Земјата, објаснуваат научниците.

Роверот што се испитува на Исланд е прототип на оној што наредната година ќе биде испратен на Марс. 

Инаку, Исланд и порано е користен како полигон за обука на астронаутите на НАСА. Во тек на мисијата Apollo 32 астронаути биле на геолошка обука на исландските полиња со лава.

Таквото опкружување на НАСА ѝ овозможува да ја истражи опремата и процедурата онака како што ја изведуваат луѓето, во екстремни услови, но на Земјата.

реклама

Филипче ја објави официјалната бројка на новозаразени, вкупно се 180

Read more

Потврдени 177 нови случаи на заболени со COVID-19

Read more

Полицијата била толерантна кон лицата кои биле затекнати на автопат за време на полициски час

Read more

Филипче: Навистина не е тешко да се почитуваат мерките за заштита од коронавирус

Read more

Наука и технологија

Научната фантастика како инспирација за денешните роботи

Read more

Анимација од идната историска мисија на НАСА и SpaceX

Read more

Како да ја користите апликацијата Zynn?

Read more

Како да направите Facebook страница за вашиот бизнис?

Read more

Видео

  • play_arrow

Фејл компилација: Матуранти 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Научната фантастика како инспирација за денешните роботи

Читај повеќе
  • play_arrow

Патки во фамилијарна прошетка по Вардар

Читај повеќе
  • play_arrow

Анимација од идната историска мисија на НАСА и SpaceX

Читај повеќе
  • play_arrow

Вирален хит: Борба меѓу два алигатора во Јужна Каролина

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ја користите апликацијата Zynn?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бегство од Дубаи: Каде се исчезнатите принцези?

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ рекорди: Најбрзите победи во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Раперот Свормз удри во автобус и го уништи неговото Ferrari

Читај повеќе