НАСА на Марс го пронајде логото на „Star Trek“

Вселената е мистериозна и непредвидлива, а постојаниот напредок на технологијата ни дозволува подобро да ја истражиме и да се воодушевуваме на сите нови откритија. Благодарение на НАСА, сега добиваме шанса да ја видиме површината на Марс, на која беше пронајдено логото на култната серија „Star Trek“.

На една од најголемите кружни вдлабнатини на планинскиот венец, наречена Hellas Planitia на Марс, камерите на НАСА го забележаа логото на „Star Trek“. Изгледа дека животот сепак ја имитира уметноста.

Рос Бајер од Универзитетот на Аризона рече дека логото не е дополнително исклесано во карпите туку е производ на природните појави и влијанија кои се појавуваат на Марс. Овој природен феномен покажува како Марс се развива во текот на неговото постоење. Облиците кои се појавуваат, колку и да претставуваат чудна глетка, не се невообичаена појава на Марс.

Конкретно овој облик настанал пред многу години како последица од вулканските ерупции на дното на базенот, па како што лавата течела и се формирала околу дините, се стврднала во облик на срп и останала таква како што изгледа денес.

Во базенот Hellas Planitia постојат околу 300 вакви слични вдлабнатини, а околу 480 се забележани на подрачјето Noctis Labyrinthus.

Фотографиите се снимени преку камерата на НАСА наречена HiRISE, а беа уловени од страна на леталото Mars Reconnaissance Orbiter.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Read more

Трет ден протести пред бугарската Влада

Read more

Наука

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Read more

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Read more

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Гик

  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Читај повеќе
  • play_arrow

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Објавено кратко видео за претстојниот Samsung Galaxy S20 Ultra

Читај повеќе

Пет астероиди идната недела ќе минат покрај Земјата

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Читај повеќе

Ремдесивир – од шкарт до лек за COVID-19

Читај повеќе