НАСА на Марс го пронајде логото на „Star Trek“

Вселената е мистериозна и непредвидлива, а постојаниот напредок на технологијата ни дозволува подобро да ја истражиме и да се воодушевуваме на сите нови откритија. Благодарение на НАСА, сега добиваме шанса да ја видиме површината на Марс, на која беше пронајдено логото на култната серија „Star Trek“.

На една од најголемите кружни вдлабнатини на планинскиот венец, наречена Hellas Planitia на Марс, камерите на НАСА го забележаа логото на „Star Trek“. Изгледа дека животот сепак ја имитира уметноста.

Рос Бајер од Универзитетот на Аризона рече дека логото не е дополнително исклесано во карпите туку е производ на природните појави и влијанија кои се појавуваат на Марс. Овој природен феномен покажува како Марс се развива во текот на неговото постоење. Облиците кои се појавуваат, колку и да претставуваат чудна глетка, не се невообичаена појава на Марс.

Конкретно овој облик настанал пред многу години како последица од вулканските ерупции на дното на базенот, па како што лавата течела и се формирала околу дините, се стврднала во облик на срп и останала таква како што изгледа денес.

Во базенот Hellas Planitia постојат околу 300 вакви слични вдлабнатини, а околу 480 се забележани на подрачјето Noctis Labyrinthus.

Фотографиите се снимени преку камерата на НАСА наречена HiRISE, а беа уловени од страна на леталото Mars Reconnaissance Orbiter.

реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Наука

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Read more

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Read more

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Read more

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Првиот комерцијален сателит што може да се репрограмира беше лансиран во вселената

Читај повеќе

Google забрани апликации со милиони преземања

Читај повеќе
  • play_arrow

Руските космонаути објавија снимка од МВС по инцидентот

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе