НАСА направи ѓердан кој ве предупредува да не го допирате лицето

Американската вселенска агенција произведе ѓердан со помош на 3Д принтер кој ве предупредува да не го допирате лицето.

Многупати се повторува дека со допирање на лицето се зголемува и ризикот од зараза со коронавирус, но многу е тешко да ја победиме оваа навика.

Со цел да ги потсетат луѓето дека не треба да го допираат лицето, тројца инженери од лабораторијата на НАСА го дизајнираа Pulse, ѓерданот со сензор кој се активира кога ќе ги доближите рацете до лицето. Колку поблиску се вашите раце до лицето толку повеќе вибрациите стануваат интензивни, пишува The Vеrge.

Remote video URL
реклама

Вести

Јапонците направија паметна маска за лице

Read more

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Read more

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Read more

Роботи на пареа ќе ја истражуваат Јупитеровата Европа

Read more

Гик

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Facebook е виновен за брзото ширење на коронавирусот

Читај повеќе

Јапонците направија паметна маска за лице

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа новиот Galaxy Note 20 Ultra?

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии за Galaxy Z Flip 5G

Читај повеќе

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Читај повеќе

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Читај повеќе

OnePlus ќе претстави серија со евтини смартфони под брендот Nord

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Читај повеќе