НАСА нуди виртуелна прошетка низ Марс

Како замена за билетот од 500.000 долари за патување до Марс, НАСА сега нуди можност виртуелно да прошетате на Црвената Планета, што е на околу 80 милиони километри од Земјата.

Извршниот директор на SpaceX, Елон Маск, кој има намера да го колонизира Марс, изјави дека билетот за до нашата соседна планета може да чини и под 500.000 долари, т.е. оваа бројка да падне и до 100.000 долари со тек на времето.

Но, НАСА има попривлечна понуда за оние што не сакаат да чекаат. Станува збор за симулатор за поглед на површината на Марс од сондата Curiosity.

Американската Национална воздухопловно-вселенска агенција го нуди тоа преку интернет. А, квалитетот зависи од компјутерот или таблетот.

Со тој симулатор може да се движите по Марс и да ги видите досега откриените делови од таа планета.

Овие виртуелни прошетки се бесплатни.  

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Наука

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Read more

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Read more

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Read more

Откриени седум нови коронавируси кај лилјаци во Африка

Read more

Гик

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе