НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

По неколку неуспешни обиди, на 16 ноември НАСА успеа да ја лансира ракетата SLS на Месечината. Станува збор за мисијата Artemis 1, а од НАСА се фасцинирани од леталото Orion кое успеа да направи прекрасни снимки од вселената.

Леталото Orion брзо стигна до орбитата на Земјата, а 87 минути по лансирањето изврши транслунарна инјекција за да јурне кон Месечината. Од НАСА се презадоволни од однесувањето на леталото.

URL

Менаџерот на мисијата Artemis 1, Мајк Сарафин, на прес-конференција соопшти дека е оштетена платформата за лансирање на вселенскиот центар Кенеди. Иако штетата е очекувана, сепак има значителни оштетувања и на зградата.

„Системот на лифтови моментално не работи. Ја имавме најмоќната ракета во светот и притисокот практично ја оштети вратата на нашите лифтови“, изјави Сарафин.

URL
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Тајните на женското задоволство: Какви оргазми се бран, вулкан и лавина?

Read more

Вести

Во Египет пронајдена мумија прекриена со злато

Read more

Како луѓето ја набљудувале Месечината пред појавата на модерната технологија?

Read more

Ханибал е пред порти: 10 факти што треба да ги знаете за Картагина

Read more

Вид мравки можат да намирисаат тумор во примерок од урина

Read more
 

Гик

  • filter

Во Египет пронајдена мумија прекриена со злато

Читај повеќе

Како луѓето ја набљудувале Месечината пред појавата на модерната технологија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата Redfall на Xbox и PC носи лов на вампири во отворен свет

Читај повеќе

Новите екрани на допир ќе ги направат лаптопите уште потенки

Читај повеќе

Пристигнува Coca-Cola смартфон

Читај повеќе
  • filter

Ханибал е пред порти: 10 факти што треба да ги знаете за Картагина

Читај повеќе

Viber го растовари почетниот екран

Читај повеќе

Вид мравки можат да намирисаат тумор во примерок од урина

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни животински фосили најдени досега

Читај повеќе