НАСА објави ново видео од Марс

Видеото настана во делот на кратерот Езеро под назив Van Zyl Overlook за кој научниците сметаат дека некогаш имало езеро.

Ова видео го означува заминувањето на роверот од местото на слетување додека ја започнува научната фаза на најнапредната мисија во историјата на Марс. Видеото е снимено со помош на Mastcam-Z стерео системот додека роверот беше паркиран 13 дена. панорамата од 2,4 милијарди пиксели се состои од 992 фотографии комбинирани во една голема фотографија.

Роверот влегува во научната фаза напуштајќи го подрачјето Octavia E.Butler каде што слета на 18 февруари оваа година.

Веќе докажа дека може да создава кислород од атмосферата на Црвената планета, а досега направи повеќе од 75.000 фотографии. Дури го сними и звукот на површината на Марс.

Во наредните месеци Perseverance ќе ја истражува површината на кратерот и ќе ги собере првите примероци кои во наредните мисии ќе бидат транспортирани на Земјата.

Remote video URL
реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Вести

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Read more

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Read more

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Read more

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Read more
 

Гик

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Читај повеќе

Погледнете го првиот трејлер за играта Forza Horizon 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Читај повеќе

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Читај повеќе

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе