НАСА објави видео - 133 дена на жешкото Сонце

Преку собирање слики од Сонцето, научниците решија да ги одберат најинтересните моменти од неговиот живот и да направат едночасовно видео.

Сонцето најблиската ѕвезда до Земјата и игра многу важна улога затоа што овозможува живот на нашата планета преку светлината и топлината со кои ја опсипува. Затоа, не е чудно што научниците од НАСА, преку програми како „Живот со ѕвезда“, внимателно ги проучуваат сите настани на Сонцето.

Снимањето на неговата површина е еден од најдобрите начини да се добијат потребните податоци, а едно од вселенските летала што им помага во тоа е Solar Dynamics Observatory, лансирано во 2010 година. Неговата мисија до 2030 година ќе биде снимање и бележење на промени во сончевото магнетно поле и топла плазма, но и мерење на зрачењето кое го создава на јоносферата на Земјата и на другите планети.

Затоа SDO дневно прави околу 70.000 фотографии, кои научниците на НАСА сега успеаја да ги обработат и да создадат видео кое прикажува 133 дена на Сонцето во временски интервал од околу еден час. Снимено е во екстремни ултравиолетови бранови должини, а најдоминантната глетка што може да се види е јамките од плазма кои се виткаат над неговата вжештена површина.

Remote video URL

Научниците веруваат дека мисијата на вселенското летало SDO досега била многу успешна, толку што во 2020 година направиле видео во НАСА за да прослават една деценија од неговата работа. Потоа ги објави најважните откритија што ги направило, вклучително ерупции на масивни блесоци, нови видови бранови и моментот кога жешката ѕвезда проголтува комета што ѝ се приближува.

Во 2018 година, НАСА, исто така ја лансираше сончевата сонда Parker, која стана најблискиот објект направен од човек што се приближил до Сонцето. Само две години подоцна беше лансиран Solar Orbiter, чија цел ќе биде да ги проучува сончевите поларни региони.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Вести

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Read more

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе