НАСА откри нови детали за наследникот на телескопот Џејмс Веб

Американската вселенска агенција НАСА ги претстави деталите за наследникот на вселенскиот телескоп Џејмс Веб, вреден 10 милијарди долари. Што ќе прави чудото?

Новиот телескоп ќе го носи името Habitable World Observatory (HWO) и ќе има задача да бара егзопланети во вселената слични на Земјата, а се очекува да биде лансиран на почетокот на 2040-тите години.

НАСА неделава откри дека телескопот од новата генерација уште е во фаза на планирање, а новите детали носат возбуда во иднината на астрономијата и се очекува да ги подигне работите на повисоко ниво во потрагата за вонземен живот. Новиот телескоп ќе биде дизајниран и да може да ги сервисира и надградува и роботите во вселената.

Актуелниот телескоп Џејмс Веб во моментов е оддалечен 1,5 милиони километри од Земјата, а на слична оддалеченост ќе се наоѓа и HWO, со таа разлика што Веб користи инфрацрвена светлина, а наследникот ќе „фаќа“ оптичка.

Тагови
реклама

Наука

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Read more

Египќаните се обидувале да лечат рак пред 4000 години

Read more

Дали во нашиот Сончев Систем се крие џиновска деветта планета?

Read more

Гавраните знаат да бројат на глас

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе