НАСА претстави ново одело за слетување на Месечината

Американската вселенска агенција НАСА и компанијата Axiom Space го претставија првиот прототип на вселенското одело од следната генерација што ќе се користи за враќање на луѓето на Месечината.

Новото одело е клучен дел од плановите на НАСА да испрати астронаути на Месечината, а агенцијата вети дека ќе ја испрати првата жена и првата личност со темна кожа на површината на Месечината како дел од мисиите на програмата Artemis.

Претходните вселенски одела не беа дизајнирани да одговараат на жените, додека НАСА ја откажа првата вселенска прошетка на целосно женска екипа во 2019 година бидејќи немаше скафандери со средна големина на Меѓународната вселенска станица.

Новиот вселенски костим, наречен Axiom Extravehicular Mobility Unit или AxEMU, е пофлексибилен и дизајниран да одговара на екипажи со различни конституции. Ќе одговара на 90% од американската машка и женска популација.

AxEMU не само што ќе ѝ дозволи на првата жена да оди по површината на Месечината, туку ќе обезбеди и можност за повеќе луѓе да истражуваат и да спроведуваат научни експерименти на Месечината.

Претседателот и извршен директор на Axiom Space, Мајкл Суфредини, рече дека вселенското одело за мисијата Artemis II ќе одговори на сите сложени предизвици на лунарниот јужен пол, но и ќе помогне во разбирањето на Месечината за да се овозможи долгорочно човечко присуство.

Прототипот на новиот костум беше прикажан во вселенскиот центар „Џонсон“, тој е во црна боја и содржи сини и портокалови детали, но поради фактот што ќе се носи на Месечината, всушност мора да биде бел за да рефлектира топлина и да ги штити астронаутите од екстремно високи температури.

Тековниот надворешен слој се користи само за демонстративни цели.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Вести

Microsoft издаде последно предупредување за Windows 7 и 8

Read more

НАСА на астероид најде материјали како оние што можеби го поттикнале животот на Земјата

Read more

Археолози во Турција открија нов древен јазик

Read more

Доделена Нобеловата награда за медицина: Добитниците развија вакцина против ковид

Read more
 

Гик

Microsoft издаде последно предупредување за Windows 7 и 8

Читај повеќе

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Читај повеќе

НАСА на астероид најде материјали како оние што можеби го поттикнале животот на Земјата

Читај повеќе
  • filter

Археолози во Турција открија нов древен јазик

Читај повеќе
  • play_arrow

Доделена Нобеловата награда за медицина: Добитниците развија вакцина против ковид

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance сними вител од прав на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонија произведе робот висок 4,5 метри, чини 3 милиони долари

Читај повеќе

Вино старо 5.000 години пронајдено во кралска гробница во Египет

Читај повеќе
  • play_arrow

Научно истражување откри која песна е најрелаксирачка

Читај повеќе