НАСА сподели зачудувачка фотка од „насмеано“ Сонце

Короналните дупки во горниот слој на сончевата атмосфера формираа навистина интересен облик.

Може да се каже дека Сонцето беше прилично расположено неделава, или барем така делува според сликите што ги објави американската вселенска агенција НАСА.

НАСА интересната фотографија ја сподели со светот преку својот профил на Twitter задолжен за пратење на Сонцето, а како што е објавено во твитот, овој „насмеан“ лик е резултат на набљудувањето на Сонцето во улктравиолетова светлина и коронални дупки, односно региони со помала густина на плазма во горните слоеви на сончевата атмосфера, од кои во вселената излегуваат сончеви ветрови.

URL

Како и да е, иако овие формирани облици нам ни делуваат интересно, короналните дупки воопшто не се безопасни. Како што неведува SpaceWeather, Сонцето низ нив исфрла тројно повеќе млаз сончеви ветрови директно кон Земјата, што уште в сабота би можело да предизвика аурора бореалис видлива од повисоките географски ширини на нашата планета.

Фотографијата ја сликал сателитот Solar Dynamics Observatory кој се наоѓа во земјината орбита и чии што сензори се насочени кон Сонцето за да направат разни мерења на нашата ѕвезда и нејзината сончева активност. Една од целите на мисијата е да се види како се генерира и структуира магнетното поле на Сонцето и како тоа влијае врз животот на Земјата и на нашите телекомуникациски системи.

Remote video URL
Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Вести

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Read more

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе