НАСА тестира нов мотор, 4 пати побрзо ќе се патува до Марс

Нуклеарно-термалните ракетни мотори се побрзи и поефикасни од постоечките, што е значително подобрување за патувањето до Марс.

Иако мисијата Artemis сè уште ги нема вратено луѓето на површината на Месечината, НАСА планира за иднината, односно за историското патување на човештвото до Марс, а за овој потфат ќе бидат потребни нови ракетни мотори.

Вселенската агенција се здружува со американската агенција за одбрана, DARPA, за тестирање на нуклеарно-термички ракетен погон (NTP) во вселената, со цел во иднина да ја користи технологијата за да им помогне на астронаутите да стигнат до Црвената планета.

„Користејќи ја оваа нова технологија, астронаутите ќе можат да патуваат во длабоката вселена побрзо од кога било, што е значајна способност во подготовките за мисијата за патување на Марс“, рече Бил Нелсон, администратор на НАСА.

Во овој случај, „побрзо од кога било“ значи четирипати побрзо отколку што е можно со моторите што се користат моментално. Во рамките на програмата DRACO, тимот на НАСА ќе преземе водечка улога во техничкиот развој на моторот, кој треба да биде интегриран со експерименталното вселенско летало што ќе го додели DARPA. Не само што овој нов тип на мотор ќе им овозможи на астронаутите да патуваат побрзо, туку и времето потребно за да стигнат до нивната дестинација ќе го намали количеството на потребни залихи, ослободувајќи простор за повеќе научна опрема и комуникациски инструменти.

Во 40-тите, научниците шпекулираа за можноста за користење нуклеарна енергија за лансирање вселенски летови, а САД спроведуваат копнени експерименти на тој фронт уште од 50-тите. За жал, буџетските кратења и фокусирањето на други приоритети доведоа до тоа НАСА да го напушти проектот кон крајот на 1972 година, пред да изврши какви било пробни летови.

Секако, и покрај тоа што овие типови мотори носат бројни предности, како што се најмалку трипати поголема ефикасност, NTP не е без ризици, па не е исклучено испуштањето на радиоактивен материјал во околината доколку дојде до дефект во атмосферата или орбитата. Сепак, НАСА тврди дека побрзото патување може да ги намали ризиците за астронаутите доколку нешто тргне наопаку. Првиот пробен лет се очекува да биде изведен во 2027 година.

НАСА исто така работи на искористување на нуклеарната енергија кога конечно ќе пристигне на својата дестинација, поради што, покрај сопствените тестови, ангажираше тројца изведувачи да дизајнираат систем за фисија за снабдување со енергија на површината на други објекти во вселената, што планира да тестира на Месечината.

Во меѓувреме, за прв пат во историјата, САД одобрија мал модуларен нуклеарен реактор, чиј дизајн овозможува изградба на нуклеарен капацитет кој е три пати помал од стандардните реактори. Станува збор за дизајн на компанијата NuScale, кој е способен да произведе 50 мегавати енергија, а би можело значително да ги намали трошоците и сложеноста на изградбата на нуклеарни централи.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Вести

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Read more

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Read more

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Read more

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе