НАСА во потрага по вода на Месечината, одбра каде ќе слета роверот

Американската вселенска агенција НАСА има намера на Месечината да испрати ровер кој на површината би барал замрзната вода.

Роверот Viper ќе биде лансиран во 2023 година, а НАСА го одбра местото на слетување. Тоа ќе биде локација во близина на западниот раб на кратерот Нобил широк 73 километри, кој во целост е во мрак. Кратерот се наоѓа на јужниот пол на Месечината.

Мисијата ќе биде дел од плановите за враќање на луѓето на Месечината и истражување на нејзината површина бидејќи мразот би можел да се користи за добивање вода за пиење, како и за ракетно гориво.

НАСА сака астронаутите да ги испрати на лунарната површина во текот на оваа деценија, во склоп на програмата Артемис кога на Месечината ќе патува и првата жена.

Оваа мисија би требало да го отвори патот кон долгорочното присуство на луѓето на единствениот природен сателит на Земјата.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Наука

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Read more

Како кучињата ги гледаат боите и зошто очите им светат зелено во темница?

Read more

Астрономите најверојатно за првпат открија планета надвор од нашата галаксија

Read more

Што знаеме за новата варијанта делта плус?

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Претставени Redmi Note 11, Note 11 Pro и Note 11 Pro+ во Кина

Читај повеќе

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Читај повеќе
  • play_arrow

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе