Нашиот мозок ги гледа зборовите како слики

Според нова студија објавена во списанието Journal of Neuroscience, нашиот мозок зборовите кои ги знаеме ги гледа како слики, односно препознава цели зборови наместо секоја буква одделно.

„Ние не ги препознаваме зборовите така што брзо ги читаме откако ќе ги идентификуваме буквите одделно, како што некои научници претпоставуваа. Наместо тоа, невроните во одредена мозочна регија памтат како цели зборови изгледаат, користејќи ја така наречената „техника на визуелен речник“, вели Максимилијан Рејсенхубер, еден од авторите на студијата.

Таа мозочна регија што научникот ја спомнува се нарекува подрачје за визуелно формирање зборови. Се наоѓа на левата страна на визуелниот кортекс, отприлика зад левото уво и наспроти сличното подрачје на десната страна, одговорно за препознавање лица.

Тим научници од Универзитетот Џорџтаун направија интересен експеримент во кој учесниците вежбале да препознаат нови, бесмислени зборови. Сакајќи да ја испитаат мозочната активност и да го визуелизираат начинот на кој невроните реагираат на зборови, учесниците биле подложени на магнетна резонанса пред и по учењето на зборовите.

Како што е опишано во студијата, откриено е дека невроните во мозочната регија различно реагираат на вистински зборови во однос на бесмислените. Исто така, откриле дека мозочната активност е променета откако испитаниците научиле да ги препознаваат зборовите.

„Оваа студија е прв од ваков вид која покажува како невроните се менуваат во текот на учењето зборови, покажувајќи ја пластичноста на мозокот“, вели главната авторка на студијата Лори Глесез.

Ова истражување има голем потенцијал да им помогне на луѓето кои имаат тешкотии со читањето.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Наука

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Read more

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Read more

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Read more

Откриени седум нови коронавируси кај лилјаци во Африка

Read more

Гик

  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе