Нео повторно во акција

Наскоро пристигнува четвртото продолжение на „Matrix“

Кијану Ривс и Кери-Ен Мос повторно ќе ги видиме во улогите на Нео и Тринити, иако на крајот на третиот дел сведочевме на нивната смрт. Режисер ќе биде Лана Вачовски, како и сценарист на четвртиот дел на филмот.

Warner.Bros го откри датумот на премиера, четвртото продолжение ќе биде прикажано на 21 мај 2021 година, среде сезона на блокбастери. Тоа не е сè, премиерата на филмот ќе биде истиот ден кога ќе се прикаже и „John Wick 4“, филм во кој Ривс исто така ја толкува главната улога.

Во филмот, покрај Ривс и Мос, ќе ги видиме Нил Патрик Харис, Џесика Хенвик и Јахја Абдул Матин.

„Многу сме возбудени затоа што повторно влегуваме во Матрикс со Лана, таа е вистински визионер, единствен и оригинален творец. Одушевени сме што ќе го пишува, режира и продуцира новото поглавје во универзумот на Матрикс“, изјави Тоби Емерих од Warner Bros. за Variety.

Matrix наполни 20 години, но не го изгуби културното значење. Режисерката Лана Вачовски неодамна изјави дека многу идеи, истражувани пред 20 години за нашата реалност, сега се уште порелевантни.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Филм & ТВ

Премиера на „ТМ“ – македонскиот филм снимен со 0 денари буџет

Read more

Дали Том Харди е новиот Џејмс Бонд?

Read more

Ова е најомилениот филмски лик на сите времиња

Read more

„Медена Земја“ продолжува да ја фасцинира светската публика и критика

Read more

Сцена

Премиера на „ТМ“ – македонскиот филм снимен со 0 денари буџет

Читај повеќе

Дали Том Харди е новиот Џејмс Бонд?

Читај повеќе
  • play_arrow

Песната „Сакам да живеам“ од Нокаут победничка на 35. „Макфест“

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е најомилениот филмски лик на сите времиња

Читај повеќе

„Медена Земја“ продолжува да ја фасцинира светската публика и критика

Читај повеќе

„Стела“ блесна на отворањето на Синедејс, програмата продолжува со кина на отворено низ цело Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Даниел Крег повеќе нема да биде Џејмс Бонд: Кој ќе го замени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри сцени од „Stranger Things“

Читај повеќе

Колкупати „Metallica“ гостувала во секоја земја?

Читај повеќе