Наскоро пристигнува новиот автомобил на соларен погон

Германската стартап компанија Sono Motors го претстави својот  автомобил на соларен погон – моделот Sion кој ќе започне да се продава во 2023 година.

Компаниајта на прототипот работеше цели 9 месеци, а резултат е автомобил опремен со 248 соларни ќелии кои на неделно ниво можат да го дополнат возилото за да помине дополнителни 245 километри.

Тоа значи дека за градско возење или кратки релации ќе биде доволно само соларно полнење, а за поголем домет на батериите автомобилот може да се полни со стадардните полначи.

Со полна батерија Sion може да помине 305 километри, а до 80% се полни само за 35 минути со брз полнач.

Автомобилот е опремен со V2X технологија која на Sion му овозможува да служи како складиште за електрична енергија и да ги напојува уредите, другите електрични возила, па дури и целата куќа.

Компанијата разви и апликација Sono која на корисниците ќе им овозможи да ја одредат количината на електрична енергија која ќе биде трансферирана од автомобилот.

Нарачките се во тек, а досега пристигнале 16 илјади резервации. Цената на овој модел е 28.500 евра.

реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Авто новости

Што е подобро во зима - 4x4 погон со all season гуми или погон на предните тркала со зимски гуми?

Read more

Toyota го претстави новиот Corolla Cross

Read more

Hyundai ја освои Top Gear наградата за автомобил и произведувач на годината

Read more

Maybach го претстави новото, необично купе-теренец

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Што е подобро во зима - 4x4 погон со all season гуми или погон на предните тркала со зимски гуми?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Toyota го претстави новиот Corolla Cross

Читај повеќе
  • filter

Hyundai ја освои Top Gear наградата за автомобил и произведувач на годината

Читај повеќе

Maybach го претстави новото, необично купе-теренец

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Tesla го претстави електричниот Cyberquad за деца

Читај повеќе
  • filter

BMW објави фотографии од тестирањето на електричниот i7

Читај повеќе

Што да направите ако сте наточиле погрешно гориво во резервоарот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Edison „краде“ од Tesla: Дали Кинезите го копираа Cybertruck?

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави и караванското издание на новата Astra

Читај повеќе