НАТО ѝ одговори на Русија

НАТО денеска соопшти дека ги нотира коментарите на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за прекинување на дипломатските односи со Русија.

Меѓутоа од Брисел додаваат дека сè уште не добиле официјално писмо за затворање на руската дипломатска мисија во седиштето на НАТО.

-Ги нотиравме коментарите на Лавров дадени пред новинарите, но досега не добивме ништо официјално за прашањето што го покрена, изјави портпаролот на НАТО, пренесуваат британските медиуми.

Лавров, претходно денеска, кажа дека од следниот месец ќе ги суспендира руските активности во НАТО, како одговор на Алијансата која пред десетина дена им протера осум руски фипломати од мисијата во Брисел.

Лавров додаде дека рускиот персонал во мисијата на НАТО во Москва ќе ги загуби акредитациите од 1 ноември и дека Алијансата, доколку е потребно, ќе може да комуницира со Русија преку својата амбасада во Брисел.

Читајте наредно: Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

реклама

Марихуана или алкохол: Што е поштетно?

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Read more

Свет

Првпат по 11 години Меркел не е меѓу највлијателните жени според Forbes

Read more

Полска воведува задолжителна вакцинација

Read more

Русија повика да не се политизираат Олимписките игри

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more
 

Вести

Првпат по 11 години Меркел не е меѓу највлијателните жени според Forbes

Читај повеќе

Полска воведува задолжителна вакцинација

Читај повеќе

Нови 375 случаи на COVID-19 од 2.744 тестирања , 507 оздравени и 9 починати

Читај повеќе

Русија повика да не се политизираат Олимписките игри

Читај повеќе

Сообраќајка кај Мавровка, повредени четири лица

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Зголемени трошоците на живот во ноември

Читај повеќе

Кривична против кавадарчанка, подигала пари од туѓа кредитна картичка

Читај повеќе

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и на смртни случаи во текот на минатата недела

Читај повеќе

Мицкоски: Очекувам старт на преговорите со ЕУ за нешто повеќе од една недела

Читај повеќе