НАТО: Русија нема сили за нова офанзива

На Русија ѝ недостига муниција и војници потребни за да започне нова голема офанзива во Украина, изјави синоќа неименуван висок функционер на НАТО за Reuters.

Говорејќи пред клучниот самит на НАТО во Вашингтон, функционерот им рече на новинарите дека Русија претрпе „многу тешки“ загуби додека се обидува да профитира од ограничените територијални придобивки.

Новата руска офанзива во мај во североисточниот регион Харков практично е запрена, но руските трупи продолжуваат да вршат притисок во регионот на Доњецк, обидувајќи се да го заземат клучниот град Часив Јар.

„Она што тие се принудени да го направат е да испраќаат единици без екипаж, неискусни војници, да одат напред за да постигнат нереални цели“, рече претставникот.

„За да ги одржи вистинските офанзивни операции, мислиме дека Русија ќе мора да обезбеди значителни резерви на муниција надвор од она што веќе го добива од Иран и Северна Кореја“, истакна функционерот, додавајќи дека ќе биде неопходен и нов бран на мобилизација.

Москва ја продлабочи воената соработка со Техеран и Пјонгјанг за време на војната во Украина.

Иран испраќа беспилотни летала, Северна Кореја испраќа проектили и гранати

Додека Иран ѝ достави на Русија беспилотни летала Shahed  кои се користат за напади врз украинските градови и инфраструктура, Северна Кореја наводно ѝ испорачала на Русија балистички ракети и милиони артилериски гранати, па дури и испратила воени инструктори во земјата.

Според извор од НАТО, одбраната на Украина е значително подобрена, иако и таа трпи големи загуби. Ќе биде потребно извесно време пред Киев да акумулира доволно ресурси за да започне своја контраофанзива, истакна официјалниот претставник.

Војската на Украина се најде во тешка позиција на почетокот на оваа година поради доцнењето на американската помош. Претседателот Володимир Зеленски минатата недела рече дека иако американскиот Конгрес конечно го одобри пакетот помош од 61 милијарда долари, воената опрема пристигнува многу бавно во Украина.

Шефот на државата рече дека во овој момент не е соодветно да се зборува за украинската контраофанзива бидејќи Киев мора да се фокусира на заштита на тоа што го има. Секој напад против руските сили ќе биде возможен кога ќе пристигне доволно оружје, додаде тој.

реклама

Свет

Сомнеж за експлозив во близина на стадионот, блокирани улиците на Париз

Read more

Балон со ѓубре од Северна Кореја слета на претседателскиот комплекс во Сеул

Read more

Дали демократите згрешија? Петте најголеми маани на Камала Харис

Read more

Декласифицирани податоци: Колку нуклеарки имаат Американците?

Read more
 

Вести

Сериозна загриженост за независноста на судството во С. Македонија во извештајот на Европската комисија

Читај повеќе

Грција бележи голем пораст на бројот на заразени од ковид, некои држави издадоа итно предупредување до туристите

Читај повеќе

Владата: Државна лотарија незаконски доделувала лиценци за приредување на игри на среќа

Читај повеќе

Гостиварец ја фрлил мачката од VI кат и ја усмртил, кога полицијата му влегла дома нашла остатоци од други животни

Читај повеќе

Со автомобил удрил во малолетник во Скопје, па го однел детето на Комплексот клиники

Читај повеќе

Владата донесе одлука за вработување на 600 специјализанти во болниците

Читај повеќе

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајка

Читај повеќе

Сомнеж за експлозив во близина на стадионот, блокирани улиците на Париз

Читај повеќе

Балон со ѓубре од Северна Кореја слета на претседателскиот комплекс во Сеул

Читај повеќе