„НаТочак“ бара укинување на усвоениот регулациски план за Влае 2

Граѓанската иницијатива „НаТочак“ бара итно укинување на регулацискиот план за Влае 2 и негово враќање на доработка (т.н. Градска четврт СЗ 19) затоа што смета дека ќе се оневозможи формирање функционална велосипедска мрежа во овој дел на градот.

– Во моментот, во овој дел постои државно земјиште и потенцијал за изградба на попречна велосипедска врска низ Влае, линеарен парк за жителите и безбедни тротоари до училиштето „Димо Хаџи Димов“. Велосипедската врска би можела да поврзе две постоечки велосипедски патеки на растојание од речиси еден километар, но, со вчерашното усвојување на планот од страна на Град Скопје, оваа можност ќе се укине, бидејќи тој слободен простор се пренаменува за домување. Ова е воедно и единствената можност за поврзување на бул. „Партизански одреди“ и ул. „Васил Чакаларов“ со попречна патека, наведува Граѓанската иницијатива „НаТочак“.

Во овој план, опфатенa e населбата Влае 2 од Порта Влае на запад до реката Вардар на исток. Тој ги вклучува и просторот спроти ОУ „Димо Хаџи Димов“ и „Кино Влае“, како и просторот покрај улицата „Ангел Динев“ кои, исто така, од јавен простор се претвораат во станбен.

Иницијативата извесно време работи на предлог-решение за овој простор кој предвидува и линеарен парк, но за овој регулациски план, како што велат, дознале вчера, на самиот ден на закажаната седница на Град Скопје, така што немале можност да дадат предлог.

– Ако градот се грижи за јавниот интерес и ако навистина се залагаат за велосипедско Скопје и за Скопје како зелена престолнина, овој план мора да биде повлечен. Доколку овој простор остане јавна површина и се уреди со парк, зеленилото би било трипати поголемо од сега предвиденото со новиот план, велат од иницијативата.

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Македонија

Османи: Како членка на НАТО се подготвуваме за сите ризици по заедничката безбедност

Read more

КОВИД биланс: 1.861 нов случај, најмладиот починат пациент е 22-годишен

Read more

Објавена мапа за развој на велосипедска стратегија, Македонија нема никаква

Read more

Нуредини: Потрошувачката на кеси намалена до 10 пати

Read more
 

Вести

Османи: Како членка на НАТО се подготвуваме за сите ризици по заедничката безбедност

Читај повеќе

Комерцијалните дронови забранети во ОАЕ бидејќи стануваат „машини за убивање“

Читај повеќе

КОВИД биланс: 1.861 нов случај, најмладиот починат пациент е 22-годишен

Читај повеќе

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Читај повеќе

Нова корона мапа на ЕУ: Наскоро сѐ ќе биде темноцрвено?

Читај повеќе

Цените на нафтата „беснеат“ поради украинската криза

Читај повеќе

Објавена мапа за развој на велосипедска стратегија, Македонија нема никаква

Читај повеќе

Нуредини: Потрошувачката на кеси намалена до 10 пати

Читај повеќе

Италија од февруари ги олеснува мерките за сите патници од ЕУ

Читај повеќе